Surpriza sezonului în Liga Campionilor! AS Roma a învins FC Barcelona cu scorul 3 - 0

Embed:

Surpriza sezonului în Liga Campionilor! AS Roma a eliminat-o aseară din competiție pe una dintre principalele favorite la câștigarea trofeului, FC Barcelona, și s-a calificat în semifinale.  Echipa italiană a învins cu scorul 3-0 pe teren propriu, după ce în meciul tur a pierdut cu 1 - 4.

Edin Dzeko a deschis scorul după doar 6 minute.

În minutul 58, De Rossi a transformat excelent un penalty. Dominată copios, Barcelona a primit și al treilea gol. Manolas a înscris cu capul, de la colțul scurt, golul care o califică pe Roma în penultimul act al competiției.

În semifinale a ajuns și FC Liverpool. Cormoranii au învins și în retur, pe terenul lui Manchester City după ce în prima manșă s-a impus cu 3 - 0.

În partida de aseară, băieții lui Jurgen Klopp s-au impus cu 2 - 1, deși a fost conduși cu 0 - 1. Gabriel Jesus a deschis scorul în minutul 2, însă oaspeţii au revenit în repriza secundă, marcând de două ori prin Salah și Firmino.

FC Liverpool s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor după o pauză de 10 ani.