Paris Saint-Germain a cucerit pentru a şaptea oară titlul în Campionatul de fotbal al Franţei. Parizienii au învins cu scorul de 7:1 echipa AS Monaco

Embed:

Paris Saint-Germain a cucerit pentru a şaptea oară titlul în Campionatul de fotbal al Franţei. Trupa lui Unai Emery a învins cu 7-1 campioana din sezonul trecut, AS Monaco. Parizienii au rezolvat meciul în primele 27 de minute, când au marcat 4 goluri.

Giovani Lo Celso a realizat o dublă, Edinson Cavani a înscris o singură dată, iar Angel di Maria a reuşit un lob fenomenal peste portarul advers.

AS Monaco a punctat prin Rony Lopes, care a stabilit scorul pauzei, 4-1. În repriza secundă, Di Maria şi-a trecut în cont şi el dubla, Radamel Falcao a trimis balonul în propria poartă, iar Julian Draxler a închis tabela în minutul 86.

Cu cinci etape până la finalul stagiunii, Paris Saint-Germain are 87 de puncte, iar AS Monaco, pe locul doi în clasament, are 70 de puncte.

Gruparea pariziană a mai câştigat în acest sezon Cupa Ligii franceze, iar miercuri va întâlni formaţia Caen în semifinalele Cupei Franţei.