Meci spectaculos la Campionatul Mondial de Fotbal. Croaţia a învins aseară cu 2:1 selecţionata Angliei

Meci spectaculos în ultima semifinală a Campionatului Mondial de fotbal. Croaţia a învins, aseară, cu 2 la 1 selecţionata Angliei, după prelungiri, şi s-a calificat pentru prima dată în istorie în finala competiţiei.

În minutul 5, Trippier a deschis scorul din lovitură liberă. Croaţia a egalat în minutul 68, când Perisici a marcat din centrarea lui Vrsaljko.

Deşi au jucat al treilea meci consecutiv cu prelungiri, croaţii au reuşit să se impună meritat prin golul marcat de Mario Mandzukic în minutul 109.

Croaţia şi-a depăşit astfel performanţa obţinută în 1998, când a câştigat medaliile de bronz. În finala de duminică, croaţiii vor înfrunta naţionala Franţei.