Victorie absolută! Manchester City a umilit FC Liverpool, cu scorul 5:0

Embed:

Clipe de groază în partida dintre Manchester City şi FC Liverpool din etapa a patra a Premier League. Mijlocaşul senegalez al "cormoranilor", Sadio Mane, i-a pus crampoanele pe obraz portarului brazilian Ederson Santana Moraes de la ”citadini”.

Acesta a rămas întins pe gazon și a fost scos de pe teren pe targă și cu masca de oxigen pe față. Cei doi fotbalişti au urmărit balonul la o fază din careul lui City, iar senegalezul a ridicat piciorul prea sus, motiv pentru care a fost eliminat de pe teren.

Ederson a fost înlocuit cu internaționalul chilean Claudio Bravo, iar Manchester City a profitat de superioritatea numerică şi i-a spulberat pe adversari, cu scorul de 5 la 0.

"Citadinii" au deschis scorul prin argentinianul Sergio Aguero, în minutul 25, iar în prelungirile primei reprize brazilianul Gabriel Jesus a marcat pentru 2-0.

În repriza secundă, Gabriel Jesus a înscris încă o dată, pentru 3-0, iar internaționalul german Leroy Sane a marcat ultimele două goluri.

Pe 13 septembrie, FC Liverpool își va începe parcursul în grupele Ligii Campionilor. ”The Reds” vor juca acasă, pe legendarul stadion "Anfield Road", împotriva grupării spaniole Sevilla.

Partida va fi transmisă, în direct, de Canal 3, începând cu ora 21 și 45 de minute.