Sheriff Tiraspol este lider în clasamentul Diviziei Naţionale, după ce a învins cu 2-0 Zaria Bălţi

Sheriff Tiraspol continuă evoluţia excelentă în Divizia Naţională. Tiraspolenii au obţinut aseară a şaptea victorie consecutivă, după ce au învins în deplasare cu 2 la 0 echipa Zarea Bălţi.

La trei zile după ce a debutat cu un egal în grupele Ligii Europa pe terenul cehilor de la FC Zlin, Sheriff Tiraspol a câştigat cu 2 la 0 derby-ul disputat în deplasare cu Zarea Bălţi din Divizia Naţională. Oaspeţii au marcat ambele goluri în prima repriză. Eugen Oancea a deschis scorul în minutul 27, iar croatul Ante Kulușici a dublat avantajul tiraspolenilor zece minute mai târziu.

După zece etape disputate, Sheriff ocupă primul loc în clasament, având cu două puncte mai multe decât Milsami Orhei şi cu patru mai multe decât Dacia.

Pentru Sheriff urmează sâmbătă, derby-ul cu Dacia, iar pe 28 septembrie va întâlni acasă echipa FC Copenhaga în grupele Ligii Europa în direct la Canal 3 de la ora 22:00.