Intenţie europeană, peisaj moldovenesc. Primăria capitalei a decis să transforme străzile Mitropolitul Varlaam şi Veronica Micle în pietonale. Dusă de val, municipalitatea a uitat însă că spre deosebire de Occident, Chişinăul istoric de astăzi nu prea are ce oferi vizitatorilor.
Inspirată din practici europene, Primăria capitalei ne poftește la o plimbare pe străzi pietonale. Invitaţia este valabilă chiar de la începutul lunii martie.
Cu alte cuvinte, în zilele de weekend pe străzile Veronica Micle şi Mitropolitul Varlaam, în perimetrul intersecţiilor Puşkin şi Alecsandri vor putea circula doar pietonii.
Transformarea străzilor în pietonale a început însă moldoveneşte. Autorităţile nu au deocamdată bani pentru modernizarea acestora şi nici nu prea ştiu unde să-i găsească.
Nu se ştie nici cum se va circula în centrul capitalei după blocarea celor două străzi. Cel mai probabil, transportul va fi redirecţionat pe străzile adiacente Columna, Ştefan cel Mare şi 31 august 1989. Vestea i-a nemulţumit de-a binelea pe unii şoferi.
În următoarele două săptămâni poliţia municipală urmează să elaboreze schema de ocolire a transportului şi să plaseze indicatoarele necesare pentru a delimita foarte clar zonele pietonale.