Barcelona face spectacol. Barcelona a învins, aseară, cu 3:0 echipa Juventus

Barcelona a umilit aseară cu 3 la 0 echipa Juventus Torino în prima etapă a fazei grupelor Ligii Campionilor. Cel mai bun jucător a fost Lionel Messi, care a marcat două goluri.

Scorul serii a fost realizat de Chelsea Londra, care a câştigat cu 6 la 0 în faţa campioanei Azerbaidjanului. Spectacolul din Champions League continuă în această seară la Canal 3 cu meciul Liverpool - Sevilla, care începe la ora 21 şi 45 de minute.

Barcelona a învins-o pe Juventus Torino cu scorul de 3 la 0 și și-a luat astfel revanșa după ce fusese eliminată din semifinalele ediției trecute de formația italiană. Lionel Messi a marcat aseară două goluri, reuşind să înscrie pentru prima dată în poarta lui Gianluigi Buffon.

Într-un alt meci al grupei D, Sporting Lisabona a câștigat cu 3-2 confruntarea din deplasare cu Olympiacos Pireu. Lusitanii au condus cu 3 la 0 şi au fost la un pas sa fie egalaţi pe final de meci.

Scorul serii a fost stabilit de Chelsea Londra. În grupa C, echipa lui Roman Abramovici au surclasat pe teren propriu cu 6 la 0 campioana Azerbaidjanului, Qarabag.

În celălalt meci al grupei, AS Roma și Atletico Madrid s-au despărţit la egalitate, scor 0 la 0.

Paris Saint-Germain a făcut spectacol pe terenul echipei Celtic Glasgow, învingând cu 5 la 0 în partida inaugurală a grupei B. Cele mai scumpe două transferuri din istoria fotbalului, Neymar şi Kylian Mbappe, care au costat circa 400 de milioane de euro, au înscris primele două goluri pentru parizieni.

Până la pauză era deja 3 la 0, scor stabilit după penalty-ul transformat de Edinson Cavani. În minutul 83 fundașul scoțienilor Mikael Lustig a deviat mingea în propria poartă, iar peste două minute Cavani a reușit o execuție spectaculoasă cu capul și a stabilit scorul final.

A început cu dreptul și Bayern Munchen. Campioana Germaniei a dispus acasă cu scorul de 3 la 0 de Anderlecht Bruxelles. Nemții au jucat, practic, tot meciul în superioritate numerică, jucătorul echipei belgiene Sven Kums fiind eliminat deja în minutul 11.

Cu același scor Manchester United a învins echipa elvețiană FC Basel în grupa A.

Tot în această grupă, ȚSKA Moscova a dispus cu scorul de 2 la 1 de Benfica Lisabona, dupa ce a fost condusa cu 1 la 0.