Baku, Azerbaidjan: Egal norocos. Sheriff a făcut egal, 0:0 cu echipa azeră, Qarabaq

Embed:

Sheriff Tiraspol a terminat la egalitate, scor 0 la 0 prima manșă a confruntării cu gruparea azeră Qarabag din turul trei preliminar al Ligii Campionilor. Soarta calificării în play-off se va decide, marţi, la Tiraspol.  Dacă va trece de azeri, Sheriff îsi va asigura venituri de cel puţin şase milioane de euro.

Campioana Azerbaidjanului, Qarabaq
a dominat o mare parte a meciului de la Baku și a ratat mai mute ocazii monumentale de a înscrie. Sheriff a rezistat şi a obţinut un egal care îi dă mari speranţe la calificare. Miza acestei duble manţe este imensă pentru tiraspoleni. Dacă elimină gruparea azeră, Sheriff îşi asigură calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor şi, automat, prezenţa în grupele Europa League. Chiar dacă numai câştigă niciun meci după dubla cu azerii, Sheriff va obţine cel puţin şase milioane de euro de la UEFA. Returul cu Qarabag este programat, marţi, la Tiraspol.

Într-un alt meci disputat aseară, Steaua, care de curând se numeşte FCSB, a remizat la București cu echipa Viktoria Plzen, scor 2 la 2. Vicecampioana Cehiei a deschis scorul în minutul 23, însă gazdele au egalat până la pauză prin golul superb reusit de Constantin Budescu.

Viktoria a început mai bine repriza secundă și a preluat conducerea pe tabela de marcaj în minutul 53. Bucureștenii au restabilit din nou egalitatea peste 8 minute prin Filipe Teixeira.

Tot aseară, ŢSKA Moscova şi-a asigurat practic prezenţa în play-off după ce a învins cu 2 la 0 în deplasare echipa AEK Atena.